Szacowany czas czytania: 5 minut

Zastanawiasz się nad wyborem idealnego dywanika do łazienki? Bez wątpienia, łazienka jest niestety często pomijana w kontekście dekoracyjnym. Choć zasługuje na równie staranną uwagę co inne pomieszczenia w domu. Podobnie jak przy urządzaniu salonu, detale w łazience również mają znaczenie, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór dodatków.

Jednym z kluczowych elementów, wpływających na wystrój łazienki, jest dywanik łazienkowy. Jak jednak dobrać go, aby idealnie wpasował się w stylizację naszej łazienki? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych porad.

Wybór kolorystyki, rozmiaru i kształtu dywanika łazienkowego zależy w głównej mierze od efektu końcowego jaki chcemy osiągnąć. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, taki jak rozmiar, rodzaj materiału, kształt czy kolor. Wybór tych parametrów uzależniony jest jednak w głównej mierze od tego, w którym miejscu na podłodze zamierzamy położyć dywanik łazienkowy.

Rozmiar dywanika łazienkowego.

Rozmiar dywanika w łazience powinien być dostosowany do wielkości samej łazienki. To oczywiste, że większe dywaniki łazienkowe będą lepiej wyglądać w przestronnych łazienkach. Podczas wyboru rozmiaru dywanika warto również brać pod uwagę aspekt jego czyszczenia i konserwacji. Mniejsze dywaniki są łatwiejsze do prania i utrzymania w czystości. Jeśli planujemy umieścić go bezpośrednio przy wannie lub prysznicu, mniejszy dywanik może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Miejsce dywanika w łazience.

Określenie miejsca, w którym chcemy umieścić nasz dywanik łazienkowy, ma kluczowe znaczenie dla jego funkcjonalności. W końcu różne oczekiwania mamy wobec dywanika, na którym stajemy po wyjściu spod prysznica, a inne wobec tego, który znajduje się obok umywalki. Przeznaczenie dywanika jest głównym czynnikiem wpływającym na wybór odpowiedniego rozmiaru i rodzaju materiału, z którego został wykonany.

Rodzaj materiału.

Wybór materiału, z którego wykonany jest dywanik, zależy również od jego przeznaczenia i lokalizacji w łazience. Dywanik umieszczony tuż przy wyjściu z prysznica powinien być wykonany z materiału, który doskonale wchłania wodę. W tym przypadku doskonale sprawdzą się frotte lub bawełna.

Nie bez znaczenia jest także spodnia warstwa dywanika. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, warto wybrać model, który posiada antypoślizgową powłokę. Istotną kwestią jest także grubość materiału. Im grubszy materiał, tym dłużej będzie schnął, co może negatywnie wpłynąć na higienę i estetykę dywanika.

Miękkie dywaniki z dłuższym włosiem są idealne w okolicach umywalki. To miejsce, gdzie zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu, a przyjemny w dotyku dywanik może dodatkowo uatrakcyjnić tę chwilę. W tym przypadku warto rozważyć dywaniki wykonane z materiałów takich jak akryl, bambus, bawełna, mikrofibra lub o gęstym splotu frotte.

Pamiętajmy, że jakość materiału ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania, trwałości oraz estetyki dywanika. Dlatego warto inwestować w dobry jakościowo produkt, który będzie służył przez długi czas.

Kształt dywanika łazienkowego.

Większość dywaników łazienkowych występuje w kształcie prostokąta lub koła. Dywanik łazienkowy w kształcie koła stanowi doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza w małych łazienkach. Dlaczego? Otóż może on łączyć różne strefy, takie jak obszar pod prysznicem, umywalką czy nawet toaletą.

Na rynku dostępne są różne średnice okrągłych dywaników, co pozwala na łatwe dopasowanie ich do konkretnego rozmiaru łazienki. Możemy na przykład zastosować mniejszy okrągły dywanik w okolicy wanny lub prysznica, a większy w okolicy umywalki. Ta sama zasada dotyczy również dywaników w kształcie prostokąta.

Wybór kształtu dywanika może zależeć także od rodzaju wanny, którą mamy w łazience. Okrągłe dywaniki doskonale komponują się z wolnostojącymi wannami, podczas gdy w przypadku wanien zabudowanych lepiej sprawdzi się dywanik prostokątny. Dlatego warto dostosować kształt do konkretnej konfiguracji łazienki.

Kolor.

Wybór kolorystyki dywanika łazienkowego zależy głównie od naszych osobistych preferencji oraz ogólnego schematu kolorów panującego w łazience. Zazwyczaj dobierając dywanik, warto kierować się zasadą harmonii kolorystycznej, pasującej do kolorów ręczników.

Możemy jednak świadomie wybrać kontrastowy dywanik, na przykład czarny, do białych ręczników, co stworzy efektowny kontrast. Jeśli celem jest podkreślenie tonacji kolorystycznej łazienki, warto wybrać dywanik o odcieniu jaśniejszym lub ciemniejszym niż podłoga.

Jeśli zaś chcemy, aby dywanik dodał życia i energetyzował wnętrze, możemy zastosować ulubione kolory, które wyraźnie odróżniają się od koloru podłogi. Zwykle z powodów higienicznych potrzebujemy więcej niż jeden zestaw ręczników i dywaników łazienkowych. Dzięki temu możemy tworzyć różne kompozycje kolorystyczne, co pozwoli na odmianę i świeżość w naszej łazience przy każdej zmianie zestawu.

Powyżej dywanik łazienkowy CALEB.

Zapraszamy na nasz Instagram oraz Facebook.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *