Szacowany czas czytania: 4 minuty
Ściana nad komodą to świetne miejsce na dekoracje, które nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru. Pozostawienie jej pustej może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się nieco niekompletne. Kluczowe jest jednak dokładne dopasowanie dekoracji do stylu i atmosfery panującej w danym wnętrzu.
Dekoracyjny obraz. Czy to dobry pomysł?
Jak najbardziej! Dekoracje ścienne mają zdolność nadania wnętrzu wyjątkowego charakteru. Odpowiednio dobrane, wprowadzają element artyzmu do naszych pomieszczeń, ożywiają je i nadają smaku nawet pozornie nudnym wnętrzom. Warto przy wyborze obrazu zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak tematyka, kolorystyka, materiał oraz rodzaj ramy. Rynek oferuje ogromny wybór, więc z pewnością znajdziesz taki, który pasuje do Twoich preferencji oraz stylu Twojego wnętrza. Jednak pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby obraz po prostu Ci się podobał i mówił do Twojego gustu. Ważne jest także dopasowanie obrazu do ogólnego stylu wystroju wnętrza, co pozwoli stworzyć spójną i harmonijną przestrzeń.
Jak udekorować ścianę nad komodą? Styl nowoczesny i klasyczny.
W salonach urządzonych w stylu klasycznym doskonale sprawdzą się obrazy przedstawiające krajobrazy, sceny z przyrody, martwą naturę lub miasta. Szczególnie atrakcyjne będą te, które nawiązują do klasyki malarstwa. Reprodukcje dzieł znanych artystów również będą trafnym wyborem. Warto wybierać stonowane, nienachalne barwy, aby kompozycja była spójna. Dodatkowo, proste i eleganckie ramy podkreślą klasyczny charakter wnętrza.
Jeśli wnętrze jest urządzone w stylu skandynawskim, obrazy nawiązujące do natury będą doskonale pasować. W minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach – dekoracje ścienne czarno-białe lub w stonowanych kolorach mogą stanowić trafny wybór. Dobrym przykładem może być obraz przedstawiający kobietę z kwiatami na głowie, który wprowadza subtelność i tajemniczość do pomieszczenia.
W przypadku wnętrz o stylu glamour, warto wybierać obrazy o głębokich kolorach, czarno-białe ilustracje z ikonami popkultury, a także te, które są oprawione w pozłacane lub posrebrzane ramy.
Niezależnie od stylu wnętrza, po wybraniu odpowiedniego obrazu pozostaje tylko jego zawieszenie, aby pełnił funkcję dekoracyjną i nadawał wnętrzu wyjątkowy charakter.
Jak zawiesić obrazy nad komodą?
Podczas zawieszania obrazu nad komodą warto wziąć pod uwagę kilka istotnych zasad. Szerokość obrazu lub całej galerii nie powinna przekraczać szerokości samej komody. Najlepiej prezentują się obrazy o kompozycji pionowej nad komodą. Idealna odległość od blatu komody do obrazu to zazwyczaj około 30 cm do 50 cm, aby zachować równowagę w aranżacji. Ważne jest również to, aby przedmioty ustawione na blacie komody nie zasłaniały zawieszonego dzieła sztuki.
Dobór odpowiednich ram może dodatkowo wpłynąć na estetyczny efekt i stworzenie spójnej całości. Jeśli wybieramy jeden obraz, warto umieścić go dokładnie pośrodku nad komodą. Natomiast w przypadku tworzenia domowej galerii, powinny one być zgrupowane w jedną harmonijną całość. Planowanie układu poszczególnych elementów kompozycji jest kluczowe.
Jeśli chodzi o to, co jeszcze można powiesić nad komodą, możliwości są niemal nieograniczone. Można rozważyć umieszczenie nad komodą lustra, półek z dekoracjami, zegara ściennego, czy innych elementów dekoracyjnych, które uzupełnią i urozmaicą wystrój wnętrza. Warto eksperymentować i dostosować wybór do własnych upodobań oraz stylu pomieszczenia.