Szacowany czas czytania: 6 minut
Jak prasować firany, żeby wyglądały estetycznie? Prasowanie bywa wyzwaniem, które wiele osób związuje z pewnym niepokojem. Niemniej jednak istnieje kilka sprytnych trików, które mogą uczynić proces prasowania tych delikatnych tekstyliów bardziej przyjemnym i skutecznym. W tym artykule omówimy kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą Ci na osiągnięcie wspaniałych efektów bez zbędnego stresu.
Prasowanie firan według zaleceń producenta.
Gdy zastanawiasz się, jak prasować swoje tekstylia, warto zasięgnąć porady producenta. Takie informacje powinny znajdować się na metce, bądź na opakowaniu. Najczęstsze informacje to przede wszystkim sposób prania oraz temperatura prasowania. Pamiętaj o tym, gdy zdecydujesz się na odcięcie metki lub wyrzucenie opakowania. Na niektórych produktach, może być informacja, że nie należy ich prasować. Bowiem jest to niezwykle rzadkie.
Klasyczne prasowanie firan.
Jeśli już wiemy jak zaleca producent, możemy rozpocząć prasowanie. Większość z nas będzie korzystać z tradycyjnego żelazka oraz deski do prasowania. Jednak przy tym powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach:
Temperatura.
Najpierw dostosuj właściwą temperaturę żelazka. Jeśli masz dostęp do zaleceń producenta, postępuj zgodnie z nimi. Jeśli brak takich informacji, warto ustawić temperaturę na poziomie 100-110 stopni Celsjusza – to wartość odpowiednia dla różnych rodzajów tekstyliów. Takie podejście zapobiegnie przyleganiu materiału do rozgrzanego żelazka. Co więcej, minimalizuje ryzyko przypalenia tkaniny lub wywołania niepożądanej zmiany w jej wyglądzie. Dzięki tym krokom prasowanie firanek stanie się całkowicie bezpieczne i skuteczne.
Trik z krzesłami.
Z pewnością przynajmniej raz podczas prasowania firanek zetknęłaś się z sytuacją, w której starannie wyprasowany materiał nagle zaczyna się ponownie marszczyć. To frustrujące zjawisko wynika często z ograniczonej przestrzeni. Część tkaniny musi zwisać z deski, opierając się na podłodze, co niestety może niweczyć Twoje wysiłki. Po całej pracy efekt może okazać się mniej satysfakcjonujący, gdyż tkanina wraca do początkowego stanu.
Aby uniknąć tego problemu, warto zastosować prosty trik. Umieść kilka krzeseł przed deską do prasowania. Krzesła mogą być różnej wielkości i wysokości, chodzi jedynie o to, aby położyć na nich wyprasowany materiał. Dzięki temu unikniesz, że tkanina znów się pomięci. Ponadto, zabezpieczysz swoje świeżo wyprane firanki przed przypadkowymi zabrudzeniami. To niewielkie zmiany w technice prasowania, które mogą znacząco poprawić efekty Twojej pracy.
Podczas prasowania, spryskuj wodą.
Podczas prasowania silnie pogniecionych firan, ogromną pomocą okaże się spryskiwacz z wodą. Wielu żelazkom towarzyszy taka funkcja, dlatego wystarczy tylko dodać odpowiednią ilość wody i delikatnie zwilżyć cały materiał. Jednak zachowaj umiar przy rozpylaniu wody. Firanki nie powinny stać się zbyt mokre, jakby dopiero co opuściły pralkę. Wykorzystanie spryskiwacza w istotny sposób przyczyni się do uzyskania perfekcyjnie wygładzonych tekstyliów.
W przypadku braku tej funkcji w Twoim żelazku, możesz sięgnąć po klasyczny spryskiwacz ręczny – taki, jaki jest używany do zraszania kwiatów czy roślin. Choć ta metoda wymaga trochę więcej czasu, efekty niewątpliwie są tego warte. Dzięki temu przygotowujesz teren do uzyskania nieskazitelnie gładkich i wspaniale wyglądających firan.
Dla ochrony materiału, bawełniana ściereczka.
Czy masz negatywne doświadczenia związane z prasowaniem firanek? Czy kilkukrotnie zdarzyło Ci się przypalić je lub uzyskać niepożądane efekty, które sprawiły, że straciłaś pewność w stosowaniu różnych metod? Jeśli tak, to dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie bawełnianej ściereczki.
Wystarczy położyć ją na firankach podczas prasowania. W ten sposób stopa żelazka kontaktuje się jedynie z powierzchnią ściereczki, a nie bezpośrednio z tkaniną firan. Warto wybrać ściereczkę o większych rozmiarach, aby uniknąć konieczności jej ciągłego przesuwania. Dzięki temu prostemu trikowi możesz mieć pewność, że Twoje firanki są w pełni zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Prasowanie na lewej stronie.
Na zakończenie, warto zaznaczyć, że podczas tradycyjnego prasowania firan zawsze należy kłaść je na lewej stronie. To prosty sposób na uniknięcie efektu przypalania materiału. Co więcej, zabezpieczysz w ten sposób elementy dekoracyjne, które mogą się na nich znajdować – na przykład wypukłe kwiaty wykonane z tego samego materiału.
Prasowanie firan w pionie.
Firanki można także skutecznie wyprasować w pozycji pionowej. Wystarczy, że zawiesisz je na karniszu i sięgniesz po żelazko z funkcją generowania pary lub parownicę. Dodatkowo, przyda się drabinka lub niewielki stołek, aby móc pracować na odpowiedniej wysokości. Po ustawieniu urządzenia na tryb wydzielania pary, przesuwaj je w odległości kilku centymetrów od powierzchni materiału.
Ten sposób pozwoli Ci szybko pozbyć się nawet najbardziej uporczywych zagnieceń. Co istotne, żelazko nie będzie miało bezpośredniego kontaktu z tkaniną, co eliminuje problem nieestetycznego świecenia się materiału oraz ryzyka przypalenia.
Czy warto rozwiesić mokre firany?
Niektóre gospodynie domowe, w celu uniknięcia prasowania firan, decydują się na natychmiastowe rozwieszenie ich po wyjęciu z pralki. W ten sposób tekstylia mogą osuszać się naturalnie, równocześnie się wygładzając. Jednak czy to rzeczywiście skuteczny sposób? Owszem, ale istnieje pewne „ale”. Ten sposób najlepiej sprawdzi się, gdy firanki zostały wykonane z materiałów syntetycznych. Wówczas jest to świetny trik, który pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Warto jednak na podłodze rozłożyć ręczniki lub ścierki, aby chłonęły kapiącą wodę.
W przypadku firan z naturalnych tkanin, lepszym rozwiązaniem jest najpierw osuszenie ich w położeniu płaskim, następnie ich wyprasowanie, a dopiero później zawieszenie na karniszu. Dlaczego? Gdybyś zawiesiła wilgotne firanki, woda będzie spływać w dół. W tym rejonie firanki staną się cięższe, co może prowadzić do deformacji i wydłużania się materiału. Naturalne tkaniny mają tendencję do rozciągania, w przeciwieństwie do syntetycznych. Dlatego warto unikać tego sposobu, jeśli elementy dekoracyjne są wykonane z materiałów takich jak bawełna czy len.
Oto podstawowe informacje, które powinnaś znać na temat prasowania firan. Mamy nadzieję, że dzięki nim ta domowa czynność stanie się nieco bardziej przyjemna, a Twoje tekstylia zawsze będą prezentować się w najlepszym wydaniu.