Szacowany czas czytania: 6 minut

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jaki ręcznik do włosów jest najlepszy? Okazuje się, że jest to jedno z głównych rozważań wielu kobiet. W końcu każda z nas pragnie cieszyć się pięknymi, lśniącymi kosmykami, jednocześnie oszczędzając jak najwięcej czasu na ich pielęgnacji.

W niniejszym artykule zajmiemy się dokładnie tym tematem – ręcznikami do włosów. Podzielimy się wskazówkami dotyczącymi idealnych modeli i rozwiejemy kilka powszechnych mitów związanych z tą kwestią.

Czy ręcznik może niszczyć włosy?

Zanim rozważymy wybór odpowiedniego ręcznika do włosów, warto rozwiać pewne wątpliwości dotyczące ich wpływu na kondycję kosmyków. Pojawia się przekonanie, że ręczniki, zwłaszcza te o szorstkim materiale, mogą znacząco uszkadzać włosy. W związku z tym większość kobiet preferuje gładkie i bardzo miękkie modele. Jednak prawda jest nieco bardziej złożona. Sam ręcznik nie jest w stanie zaszkodzić Twoim włosom – to Ty decydujesz o tym, w jaki sposób go używasz.

Najczęstszym błędem popełnianym przez kobiety jest zbyt energiczne pocieranie włosów szorstkim ręcznikiem tuż po ich umyciu. Niestety, takie działanie może uszkodzić zewnętrzną warstwę włosów, sprawiając, że stają się one matowe, nadmiernie puszą się i tracą swoje naturalne nawilżenie. Ręcznik, nawet o delikatnym szorstkim wykończeniu, jak na przykład wykonany z tkaniny frotte, sam w sobie nie jest sprawcą uszkodzeń Twoich włosów.

Jeśli masz proste włosy, bez obaw możesz korzystać z ręczników o szorstkim materiale. Jednak, jeśli pragniesz, by Twoje włosy pozostały naturalnie falujące lub kręcone, warto wybrać bardziej delikatny model. Tkanina frotte o twardszych włóknach może delikatnie mierzyć pasma, które wymagają szczególnej uwagi. Nie jest to jednak działanie niszczące włosy, ponieważ materiał owinięty wokół głowy nie posiada aż takiej „mocy” destrukcyjnej.

Jaki wybrać ręcznik? Kilka ważnych aspektów.

Materiał

Na początek, należy oczywiście zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonany jest ręcznik do włosów, szczególnie jeśli posiadasz kręcone lub falujące kosmyki.

Jeśli Twoim celem jest podkreślenie naturalnego skrętu włosów, warto postawić na delikatne i miękkie w dotyku tkaniny. Tkanina frotte może mierzyć pasma, co sprawia, że stają się one zbyt puszyste i mogą lekko stracić swój naturalny skręt. Zdecydowanie lepszym wyborem będą materiały takie jak mikrofibra, welur, bawełna o klasycznym wykończeniu lub bambus. Są to tkaniny niezwykle przyjemne w kontakcie z włosami, które pozwolą na delikatne osuszenie, nie ingerując w ich naturalny wygląd po umyciu. Poszukuj więc ręczników wykonanych z tych materiałów, a na pewno będziesz zadowolona z rezultatów.

Jeśli natomiast masz proste włosy, możesz wybrać praktycznie każdy rodzaj ręcznika. Może to być ręcznik wykonany z materiałów, które wcześniej wymieniliśmy, lub tkaniny typu frotte. W przypadku prostych włosów, nieco bardziej szorstkie wykończenie nie zaszkodzi, o ile oczywiście unikasz energicznego pocierania pasm w celu osuszenia ich.

Gramatura i chłonność

Ręcznik do włosów powinien również charakteryzować się odpowiednią gramaturą, która odnosi się do grubości materiału. Wyższa gramatura oznacza, że ręcznik lepiej wchłania wodę. Dlatego warto wybierać modele o gramaturze przekraczającej 300-400 g/m². Owijając włosy takim ręcznikiem, szybciej pozbywasz się nadmiaru wilgoci. To z kolei przyspiesza Twój rytuał pielęgnacyjny, ponieważ włosy schną znacznie szybciej, co ułatwia proces ich suszenia i układania.

Warto jednak pamiętać, że gruby i chłonny ręcznik sam potrzebuje pewnego czasu na wyschnięcie. Aby zapobiec gromadzeniu się bakterii, ważne jest, aby starannie go rozwiesić, a jeśli to możliwe, wynieść na przykład na balkon.

Wielkość

Dla wielu kobiet istotnym aspektem jest także odpowiedni rozmiar ręcznika do włosów. Nie powinien być ani za mały, ani za duży. Zbyt mały ręcznik może sprawić, że nie uda Ci się równomiernie osuszyć wszystkich kosmyków, co może skutkować pozostawieniem nadmiaru wilgoci. Dodatkowo, woda kapiąca z włosów może przemoczyć ubranie, które masz na sobie.

Z kolei zbyt duży ręcznik może być mało praktyczny i niewygodny w użytkowaniu. Może być trudno owijać nim włosy lub utrzymywać go na głowie w formie turbanu. Dlatego warto poszukać ręcznika, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby pod względem rozmiaru. Zmierz swój obecny ręcznik i korzystaj z tych wymiarów jako punktu odniesienia podczas kolejnych zakupów.

Naszym zdaniem najlepszym wyborem będą ręczniki o wymiarach 50×90 lub 70×140 centymetrów.

Jak zatem używać ręcznika by nie uszkodzić włosów?

  1. Delikatne osuszanie: Po umyciu włosów delikatnie przyciśnij ręcznik do głowy, aby wchłonąć nadmiar wody. Nie pocieraj ani nie drap włosów energicznie, ponieważ to może spowodować uszkodzenia i łamliwość włosów.
  2. Nie zawijaj na głowę zbyt mocno: Unikaj zbyt mocnego owijania ręcznika wokół głowy, tworzenia „turbana”. To może wywierać nacisk na włosy i prowadzić do ich łamliwości. Zamiast tego delikatnie zawijaj ręcznik tak, aby osłaniał włosy, ale nie uciskał ich zbyt mocno.
  3. Unikaj pocierania na sucho: Nie używaj ręcznika do włosów do pocierania mokrych włosów na sucho. To może prowadzić do łamliwości włosów. Zamiast tego, po osuszeniu nadmiaru wody delikatnie rozczesuj włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.
  4. Odpowiedni czas suszenia: Nie pozostawiaj ręcznika na głowie przez długi czas. Po osuszeniu włosów, zwolnij włosy i pozwól im swobodnie schnąć. Jeśli używasz suszarki do włosów, użyj jej na niskim lub średnim poziomie ciepła.
  5. Regularna wymiana ręcznika: Ręczniki do włosów mają tendencję do gromadzenia bakterii i zabrudzeń, dlatego regularnie je pierz, aby utrzymać je w czystości.

Zapraszamy na naszego Facebooka i Instagrama!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *